"Wykładowcy są ogromnie interesujący, umieją dzielić się wiedzą i motywować do pracy."
Kamila Matla
Pracownia
PROJEKTOWANIE GRAFICZNE
Urodzona w 1980 r. Dyplom w Pracowni Drzeworytu na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Od 2005 r. asystentka na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej w Pracowni Plakatu. Od 2012 r. na stanowisku adiunkta prowadzi samodzielnie zajęcia z Projektowania Graficznego na kierunku Animacja. Od 2016 r. prowadzi Pracownię Grafiki Filmowej na Wydziale Animacji UAP. Pracuje również w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT w Warszawie na Wydziale Grafiki oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Laureatka międzynarodowych konkursów, m.in. nagrodzona Złotym Medalem w kategorii plakatów ideowych na 22. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie. Uczestniczka wystaw grupowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Prowadzi warsztaty w zakresie grafiki w Polsce, a także poza granicami kraju (Finlandia – Helsinki). Współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą”. Angażuje się w problemy społeczne, zwłaszcza dotyczące przemocy, wolności i praw człowieka. Plakaty, ilustracje, kolaże, obrazy stanowią część jej artystycznej pracy. Czerpiąc z doświadczeń w zakresie grafiki, eksperymentuje z nowymi projektami wykorzystującymi nowe środki wyrazu artystycznego.
"Wysoki poziom nauczania, przyjazna atmosfera, wspaniali wykładowcy."
Tomasz Filipowicz
Pracownia
AUTORSKI REPORTAŻ FOTOGRAFICZNY
Wykłada także w ASP w Warszawie (Wydział Sztuki Mediów) (ur. 1956) – reporter tygodnika “Przegląd Katolicki” i agencji Network Photographers. Współpracownik czasopism “Der Spiegel”, “The Observer”, “The Independent”, “New Yorker”, “National Geographic” i “Gazety Wyborczej”. Juror World Press Photo oraz jego laureat (1992 i 2003). Laureat konkursu Polska Fotografia Prasowa (1994, 1995, 1996, 1997, 2000)
"Wykładowcy są ogromnie interesujący, umieją dzielić się wiedzą i motywować do pracy. Widzę jak z biegiem czasu, zmienia się moje podejście do Fotografii."
Kamila Matla
Pracownia
MALARSTWO / RYSUNEK
Malarz, grafik, wykładowca w pracowni rysunku i malarstwa na wydziale Grafiki ASP w Warszawie oraz Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej.
W latach 1998-2008 asystent w pracowni rysunku i malarstwa I i II roku prof. Huberta Borysa na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Praca doktorska z dziedziny grafiki warsztatowej pt. „Relikt – Bogowie Słowian” w 2007 roku. Praca habilitacyjna pt. „ Odbicia nieobecności”.
Pracownia
HISTORIA FOTOGRAFII I FOTOGRAFIA WSPÓŁCZESNA
Doktor historii sztuki, adiunkt na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, wykładowca Zürcher Hochschule der Künste w Zurychu. Niezależny krytyk i kurator. Autor kilkudziesięciu tekstów o sztuce i fotografii, publikowanych m.in. na łamach „Kwartalnika Fotografia”, „Artluka”, „Exitu”. Rozprawa doktorska jego autorstwa ukazała się pod tytułem Ujemny biegun fotografii: negatywowe obrazy w sztuce nowoczesnej, nakładem wydawnictwa Słowo/obraz terytoria. W latach 2010-2012 był kuratorem Galerii Fotografii Pf w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu. Od 2014 roku kieruje grantem Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, którego celem jest wydanie antologii polskich tekstów o fotografii. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Pracownia
GRAFIKA WEKTOROWA
Artystka zajmująca się głównie malarstwem, rysunkiem i projektowaniem graficznym - tworzeniem ilustracji i plakatów. Jej sztuka powstaje w oparciu o szeroko pojęta popkulturę. Czerpie inspiracje z telewizji, filmu, komiksu, ulicy i literatury. Często sięga po typografię i cytaty.
W 2008 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem dziekańskim w pracowniach prof. Krzysztofa Wachowiaka (Malarstwo), prof. Ryszarda Sekuły (Rysunek) i prof. Mieczysława Wasilewskiego (Plakat na Wydziale Grafiki), za który również dostała Nagrodę im. Józefa Szajny. W 2012 ukończyła podyplomowe studia Grafiki Komputerowej i Multimedialnej w Warszawie.
Współtworzy stowarzyszenie artystyczne "Front Sztuki". Na codzień działa w Kamienicy Artystycznej TA3 na warszawskiej Ochocie. Jej prace znajdują się w kolekcji współczesnego malarstwa Polish Art Collection.
Pracownia
KREACJA W FOTOGRAFII
Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Białystok INTERPHOTO. Dr sztuki, wykładowca, kurator, juror konkursów fotograficznych. Prezes stowarzyszenia Forum Fotografii i Multimediów. Autor wielu wystaw w kraju i za granicą oraz publikacji nt. fotografii. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Museo Ken Damy w Brescia we Włoszech, w Muzeum Okręgowym w Suwałkach oraz Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w zakresie fotografii komercyjnej.
Pracownia, którą prowadzi ma za zadanie odkryć przed studentami tajniki kreacji zarówno w pracy artystycznej, jak i komercyjnej. Krótkie wprowadzenia teoretyczne do zajęć praktycznych oparte są o zagadnienia estetyki i teorii fotografii, co kształtuje indywidualną postawę twórczą słuchacza.
www.grzegorzjarmocewicz.pl
Pracownia
PRACOWNIA INTERDYSCYPLINARNA
Absolwentka wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Artystka wizualna, aktywistka ekologiczna. W swojej twórczości zajmuje się tematem wzajemnych relacji ludzi i innych gatunków oraz redefinicją pojęcia natury. Wychodzi od fotografii, którą łączy z innymi mediami, tworzy projekty interdyscyplinarne, często inspirowane wiedzą z zakresu nauk przyrodniczych. Laureatka międzynarodowych konkursów, m.in. Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne 2019, show Off na Miesiącu fotografii w Krakowie, ReGeneration 3 w Musée de l’Elysée w Szwajcarii, Nagroda Główna Fundacji Vordemberge-Gildewart 2018, Nominacja do Talentów Trójki 2017, Nominacja do Grand Prix Fotofestiwal 2018. Współpracuje z warszawską galerią lokal_30.
Pracownia
FOTOGRAFIA I SZTUKA WSPÓŁCZESNA, WYSTAWIENNICTWO
Fotografka, absolwentka Wydziału Fotografii w PWSFTviT w Łodzi (2011) Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie,Czechy (2013).Brała udział w licznych wystawach zbiorowych w tym w „reGeneration2:Tomorrow`s Photographers Today”
prezentowanej w Musée de l’ Elysée w Lozannie,w Szwajcarii i Aperture Foundation w Nowym Jorku. Autorka kilku wystaw indywidualnych, w tym ” Niewidzialność – studium przypadku” w Josef Sudek Studio w Pradze oraz w Galerii Asymetria w Warszawie,a ostatnio „Przeciek i inne prace ” w Panopticon w Sztokholmie. W 2013 roku otrzymała stypendium w programie PhotoGlobal w School of Visual Arts w Nowym Jorku i została nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Mody i Fotografii w Hyeres, Francja. Nominowana do nagrody Discovery Rencontres d’Arles w 2015 r
.
Pracownie
FOTOGRAFIA NIE TYLKO OSOBISTA
PROFESJONALNY RETUSZ CYFROWY
TEMATY FOTOGRAFICZNE
Fotograf, producent animacji, przedsiębiorca, artysta, wykładowca. Studiował Muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Fotografię w PWSFTviT im. Leona Shillera w Łodzi i ITF w Opawie.
W swojej twórczości skupia głównie na emocjach i obserwacji najbliższego otoczenia. Bazuje na tradycjach fotografii rodzinnej przekształcając ją we współczesną opowieść o człowieku w jego intymnym świecie. Od 2008 roku fotografuje swoją rodzinę tworząc kolejne rozdziały własnego „albumu rodzinnego”, które jako oddzielne cykle, z różną intensywnością ujawniają jego fascynacje estetyką filmu, malarstwa i muzyki. Sięga po elementy innych dziedzin sztuki tworząc swoją autorską fotograficzną narrację.
Wystawiał min. w Nowym Yorku, Brazylii, Hiszpanii, Norwegii i Holandii. Współpracuje na stałe z Galerią Modulo - Centro Difusor da Arte z Lizbony (Portugalia) i Rick Wester Fine Art Gallery z Nowego Yorku (USA) oraz agencją PlainPicture z Hamburga (Niemcy).
Współzałożyciel, prezes i producent wykonawczy studia animacji Letko w Warszawie.
Pracownia
KOMPOZYCJA OBRAZU
Absolwentka Grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Fotografka, podróżniczka i ilustratorka książek dla dzieci. Od lat angażuje się w projekty artystyczno - społeczne, łączące Europę i Azję. Prowadziła m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci w indyjskim Ahmedabadzie, w Stambule, kilkukrotnie odwiedziła też Iran, gdzie współtworzyła projekty fotograficzno - literackie. Współpracuje z Galerią Leica w Warszawie i Galerie Camera Obscura w Paryżu. Najczęściej fotografuje posługując się tradycyjną techniką srebrową, na czarno - białych negatywach i robi odbitki własnoręcznie w ciemni. Stypendystka Ministra Kultury, zdobywczyni licznych nagród krajowych i zagranicznych. Swoje prace wystawiała w Kanadzie, Islandii, Japonii, USA, Iranie, Turcji, Niemczech, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpani, na Węgrzech i Słowacji.
"Od lat pracuję z ludźmi w różnym wieku, w Polsce i za granicą, wierząc, że pogłębienie wrażliwości wizualnej ma o wiele głębszy cel niż nauka robienia ładnych zdjęć. Praktyka fotografii uczy odkrywać i doceniać bogactwo, różnorodność i nowe konteksty w życiu codziennym. Odpowiada na głęboką, ludzką potrzebę poszukiwania piękna, harmonii i sensu oraz jest narzędziem autorefleksji i ekspresji.
Pracownie
FOTOGRAFIA KRAJOBRAZOWA
LABORATORIUM FOTOGRAFII CZARNO - BIAŁEJ
Rocznik 73, absolwent Wydziału Leśnego SGGW i Fotografii w łódzkiej Filmówce. Początkowo zajmował się tradycyjną fotografią przyrodniczą. Na studiach dzięki Marianowi Schmidtowi, promotorowi swojej pracy dyplomowej, odkrył fotografię ekspresyjną i prace Minora White′a i Paula Caponigro. Ich fotografie stały sie dla niego inspiracją. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Fotograficznego Ekwiwalenty.
Pracownia
REPORTAŻ I DOKUMENT FOTOGRAFICZNY
Fotografka, współzałożycielka stowarzyszenia Sputnik Photo. Studiowała Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Główny obszar jej zainteresowań to fotografia dokumentalna.
Laureatka licznych konkursów - m.in. Pictures of the Year, Sony World Photo Award. Finalistka Hasselblad Masters Award. Autorka i współautorka wielu książek fotograficznych. Jej ostatnia publikacja to: "Tu się zaczyna koniec miast".
Pracownie
SZTUKA FOTOREPORTAŻU
JĘZYK FOTOGRAFII
Specjalizuje się w fotoreportażu, którego uczył się od brytyjskiego fotoedytora Colina Jacobsona.
Fotografował m. in. w Afganistanie, Iranie, Pakistanie, Rosji, Kazachstanie, Uzbekistanie, Rumunii, Czechach, Tadżykistanie, Republice Południowej Afryki, Brazylii, na Białorusi, Litwie, Ukrainie, Węgrzech, Słowacji.
Pracował w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, agencjach Reporter i Forum. Jego zdjęcia publikowała prasa zagraniczna: „Die Zeit”, „ Die Tageszeitung", " Politiken", a w Polsce: Tygodnik Powszechny, Polityka, Wprost,Newsweek Polska, Przekrój, Foto Pozytyw, Fototapeta.
Zdobywca wielu prestiżowych nagród m.in.: III nagroda na World Press Photo 1998 za zdjęcia z powodzi w Polsce. Grand Prix European Pressphoto Agency 1999. Nagroda agencji Reuters za najlepsze Front Page Picture. Współtwórca projektu Dziennikarze Wędrowni.
Pracownia
FOTOGRAFIA EKSPRESYJNA
Fotograf i reżyser filmowy. “Najstarszy uczeń” Mariana Schmidta. Urodził się w Neuilly-sur-Seine we Francji, gdzie przebywał do czternastego roku życia.
Absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii, Dyplom Licencjacki PWSFTv i T im. L. Schillera w Łodzi w zakresie fotografii, Absolwent szkoły filmowej PCFE w Pradze, Absolwent University of Bristol gdzie uzyskał tytuł Master of Arts na wydziale Filmu i Produkcji Filmowej.
Prowadzi pracownię Fotografii Ekspresyjnej. Na drugim semestrze, zajęcia skupiają się na portrecie psychologicznym oraz na współpracy z osobą portretowaną.
Lekcje prowadzi opierając się na unikalnej metodzie fenomenologii obrazu,wykreowanej przez jego ojca Mariana Schmidta.Podejście to polega na uwrażliwieniu studentów na relacje pomiędzy elementami obrazu na płaszczyźnie emocjonalnej, a także transcendentalnej.
Lekcje z portretu psychologicznego opierają się na równie unikalnym podejściu Mariana Schmidta, w którym fotograf korzysta z metod aktorskich Stanisławskiego, Strasberga i Grotowskiego (między innymi) podczas współpracy z osobą portretowaną. Lekcje Arthura Schmidta opierają się również na doświadczeniach, które nabył współpracując z zawodowymi aktorami w Czechach, w Anglii i w Polsce.
Pracownia
FOTOGRAFIA MODY I ZAAWANSOWANE TECHNIKI STUDYJNE
Fotograf komercyjny, fotoedytor, kurator. Zajmuje się fotografią modową i portretową. Pracuje głównie dla magazynów modowych i lifestylowych. Pracował dla Elle Polska, Harper’s Bazaar, Onet.pl, Polityka, UEFA, Vivus Polska, PARP, Teatr Polonia, Burda Media, Air France, Wydawnictwo Czarne i wiele innych.
Zajęcia mają charakter warsztatowy. Kursanci są przeprowadzani przez kolejne etapy fotograficznej sesji komercyjnej. Uczą się organizowania planu zdjęciowego, budowania zespołu, pracy z wizażystką, modelką oraz stylizacjami. Poznają różnorodne konwencje w fotografii modowej, odpowiednie typy oświetlenia, podstawy postprodukcji oraz obsługi software. Zajęcia kończą się przygotowaniem portfolio.
Pracownia
PODSTAWY FILMOWANIA
REALIZACJA OBRAZU FILMOWEGO
Fotograf i Operator filmowy. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Magister Sztuki Wydziału Sztuki Mediów w specjalności: Realizacja obrazu. W 2015 roku ukończył Licencjat zawodowy z Fotografii na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.
Autor fotografii artystycznej, kreowanej z wykorzystaniem szeroko pojętych mediów oraz fotografii reportażowej. Pasjonat filmu kładący szczególny nacisk na sztukę kreowania obrazu filmowego – sztukę operatorską. W teatrze reżyser światła oraz twórca inscenizacji multimedialnych.
Pracownia
PRAWO AUTORSKIE
Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie pisania doktoratu z zakresu fotografii w świetle prawa autorskiego. Posiada doświadczenie w pracy w kancelarii prawnej. Specjalizuje się w prawie autorskim. Prowadzi obsługę prawną fotografów, grafików, malarzy, artystów wykonawców, instytucji kultury, agencji reklamowych, fundacji. Założycielka Art&Law, wcześniej wieloletnia współwłaścicielka warszawskiej galerii oraz wydawnictwa – Green Gallery. Obecnie prowadzi Wydawnictwo Blue Bird. Współorganizowała lub organizowała ponad 60 wystaw fotograficznych oraz malarskich.
Pracownia
PODSTAWY PROJEKTOWANIA GRAFICZNEGO
IDENTYFIKACJA WIZUALNA/TYPOGRAFIA
Rzeźbiarz, ilustrator i fotograf. Absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od ponad 20 lat zawodowo związany z projektowaniem komunikacji i identyfikacji wizualnej dla firm. Specjalista w zakresie designu opakowań, projektowania prezentacji szkoleniowych do platform e-learningowych, fotomontaży i wizualizacji do projektów wzorniczych. Na swoich zajęciach wyznaje zasadę, że projektowanie graficzne leży na styku dobrego rzemiosła i sztuki. Kładzie nacisk na rzetelne przygotowanie do pracy w zawodzie grafika.
Pracownia
FOTOEDYCJA I COACHING
Fotoedytorka miesięcznika ELLE. Pracowała dla miesięcznika”Cosmopolitan”, tygodnika “Przekrój”, dodatku do “Dziennika” – “Życie jest piękne”. Kierowała fotoserwisem miesięcznika Focus”. Dziennikarka i fotoreporterka “Życia Warszawy”. Redaktorka i fotoedytorka 55 tomowej serii albumów o sztuce “Malarze".
Pracownia
HISTORIA SZTUKI
RYSUNEK/MALARSTWO
Wykłada także w ASP w Warszawie (Wydział Sztuki Anna Eichler ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka z aneksem z grafiki warsztatowej obroniła w 2004 r.
Pracownia
FOTOGRAFIA REKLAMOWA
Będąc w wieku szkolnym, zostałem obdarowany aparatem marki Smena. Tak się zaczęło, choć wtedy fotografia była na końcu tego wszystkiego, co chciałem robić. Zawodowe spotkanie nastąpiło w momencie, gdy zamknięto mnie w pomieszczeniu zwanym ciemnią. Był to zwykły zakład fotograficzny z powiększalnikiem i maskownicą. Odmienna to fotografia od tej, kótrą wykonuję obecnie, ale podstawy te same, a zarazem najlepsza szkoła, jaką otrzymałem.
Aktualnie zajmuję się fotoragfią reklamową, ponieważ jest najbardziej twórcza, a przy tym jest to swego rodzaju wyzwanie, jakiemu muszę sprostać, aby zadowolić zarówno klienta, jak i własną ambicję.
Pracownia
ZARZĄDZANIE POTENCJAŁEM TWÓRCZYM
Art coach, specjalizująca się w coachingu dla osób działających w obszarze sztuki, kultury i branż artystycznych. Studiowała filmoznawstwo i kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz na paryskiej Sorbonie. Absolwentka Ericson College of Vancouver przy Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracowała m. in. z Instytutem Polskim w Paryżu, Pracownią Duży Pokój, Szkołą i Studiem Wajdy, LABlife, Watou Art Festival (Belgia).
Poprzez coaching pomaga twórcom w realizacji ich celów zawodowych i osobistych. Inspiruje do odkrywania wspierających sposobów myślenia oraz działania w zgodzie ze swoim potencjałem. Uważa, że w edukacji artystycznej oprócz rozwoju intelektu i rzemiosła, ważne jest pogłębianie wiedzy o sobie. Świadome zarządzanie własnym talentem staje się szczególnie istotne, gdy pracuje się na procesach kreatywnych i indywidualnej wrażliwości.
Pracownia
FOTOGRAFIA INTERMEDIALNA / WIDEO
Marta Zasępa mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka Wydziału Romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim, w 2005 roku ukończyła Warszawską Szkołę Fotografii dyplomem Krajobrazy Wewnętrzne w pracowni fotografii artystycznej Mariana Schmidta. Zajmuje się fotografią i wideo. Brała udział w wielu wystawach, festiwalach i aukcjach fotografii.
Pracownia
FOTOGRAFIA STUDYJNA
Fotograf. Prowadzi własną firmę fotograficzną kreującą materiały reklamowe dla dużych firm oraz branży modowej. Jego prace pokazywane były w takich galeriach jak: SOHO Warszawa, Fabryka Trzciny, Nizio Gallery czy Centrum Zamenhoffa w Białymstoku.
W Warszawskiej Szkole Fotografii pracuje od 10 lat porusza tematy kreatywnego wykorzystywanie światła sztucznego w fotografii portretowej oraz komercyjnej.